Volebné právo ľudí s postihnutím

Volebné právo ľudí s postihnutím

Poslaťod omaluska » 17 Dec 2011, 17:38

Dobrý deň. Zúčastnila som sa na seminári o možnosti osôb s mentálnym, duševným postihnutím, osôb s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony a osôb pozbavených spôsobilosti na právne úkony zúčastniť sa volieb.
Právo voliť zaručuje Ústava SR, ktorá neobsahuje výnimky, ale odvoláva sa na zákon ustanovujúci podmienky výkonu volebného práva. Tých zákonomv je viac (zákon o voľbe prezidenta, o voľbe do Európskeho parlamentu, o voľbe do samosprávnych krajov, o voľbe do samosprávy obcí...) . V jednotlivých zákonoch sú špecifikované určité "prekážky" pri aktívnom volebnom práve, ktoré sa viažu na spôsobilosť na právne úkony. Jednoducho prekážka sa neviaže na postihnutie, ale na spôsobilosť na právne úkony, o ktorej rozhodujú súdy.
Z Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý ratifikovala aj SR vyplýva, aby pozbavenie ani obmedzenie spôsobilosti na právne úkony nebolo prekážkou výkonu volebného práva.
Je pripravená rekodifikácia občianskeho zákonníka, ktorá zohľadní reformu opatrovníctva, napr. bude možné ustanoviť klientovi opatrovníka aj bez pozbavenia spôsobilosti na právne úkony.

Aký je Váš názor na túto problematiku?
omaluska
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 14 Nov 2011, 09:12

Späť na Právo a legislatíva

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron